fbpx

Masáže speciální zdravotní

Staroslovanská masáž břicha (Masáž orgánů dutiny břišní)

Je jednou z nejstarších technik, která má své kořeny v starodávných dobách, kdy naši předkové – Slované – věděli, jak si pomoci a v každé rodině měli své bylinkáře a léčitele. Téměř zapomenuté techniky získaly nový život ve spojeni s nejnovějšími objevy medicíny v oblasti fyziologie a mikrobiologie.

K čemu je potřebná masáž břicha?

Většina zdravotních problémů souvisí s žilní a lymfatickou stagnací v břišní oblasti. Žilní stagnace nastává tam, kde krev stojí v drobných cévách, v důsledku čeho se tkáň v těchto místech stává hutnější a tvrdší na pohmat. V takovém prostředí vznikají cysty a novotvary.

Masáž břicha pracuje současně se všemi orgány, zlepšuje jejich vlastní prokrvení a lymfatický tok. Řeší mnoho problémů, bez použití léků. Po několika seancích práce s břichem se dá obnovit cirkulace tekutin, se vším ostatním si organismus poradí sám. Tělo je silný seberegulující systém!
Prohmatejte si své břicho, nic by to tam nemělo bolet. Pokud bolí, to znamená, že je přítomná stagnace tekutin. Nelokalizovaná bolest ve svalech končetin či na zádech pravděpodobně bude také způsobena následkem nahromaděni lymfy a žilné krve v těchto místech.

Indikace, otoky končetin, nadváhašpatná průchodnost, střevdiabetesptóza břišních orgánů, inkontinence, dušnost, problémy s myšlením a usínáním atd.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je velice populární metodou, která umožňuje odstranění celulitidy a je velice důležitou a uznávanou léčebnou metodou, kterou lze využít při léčení chronických otoků. Masáž podporuje odstranění metabolického odpadu. Lymfatický systém je jedním z prostředků přenášejících tento odpad, čímž pomáhá udržet tělo zdravé. Nadbytečná tekutina nebo následky zranění jsou filtrovány skrze mízní kanálky a uzliny, což napomáhá tělu k uzdravení, nebo rychlejšímu zotavení.

Manuální lymfodrenáž se provádí malým tlakem (30-40mm Hg), pomalým tempem a jemnou hmatovou technikou, která je velmi příjemná. Nemůže způsobit žádné bolestivé pocity, nesmí zvýšit prokrvení ošetřovaných partií. Nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje. Postup drenáže je nutno znát a bezpodmínečně respektovat.

Předpokladem smysluplného a bezpečného provádění této metody je znalost anatomie a funkce lymfatického systému, zejména stavby lymfatických cév a průběhu lymfatického řečiště.

Indikace

otoky (mimo otoky při vážných chorobách srdce, ledvin a jater)

problémy s imunitou

detoxikace organizmu (zatěžující životní prostředí, kontakt s toxickými látkami, déledobější užívaní léků atp.)

celulitida

zvýšené lokální ukládaní tuku, lipedém, gynoidní obezita

základní péče u veškeré zeštíhlovací léčby (podpora hubnutí, např. po graviditě)

žilní problémy (ne při akutním zánětu!)

zadržování vody při hormonálních problémech

gravidita (prevence otoků, varixů a celulitidy)

plánované těhotenství (detoxikační kúra)

hormonální antikoncepce (prevence žilních problémů, celulitidy, přibírání na váze, zadržování vody)

užívání hormonálních léků (poruchy menstruace, stimulace fertility, hormonální substituce)

příznaky PMS (premenstruační syndrom)

nepříznivé genetické dispozice (žilní choroby, celulitida, gynoidní obezita u rodinných příslušnic)

pooperační a poúrazové stavy (stav po liposukci, po operaci prsou, po sejmutí sádry, vyhlazení jizev atd.)

chronická únava, stres

bolesti hlavy, migrény, chronická rýma zvýšená zátěž nohou (rehabilitace sportovců a těžce pracujících, též sedavé zaměstnání)

všestranná prevence zdravotních problémů

Klasická masáž

Klasická masáž patří mezi manuální relaxační techniky působící okamžitě a jednorázově nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby. Odstraňuje únavu, ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Masáž se provádí vydatnějšími a tvrdšími hmaty, které ve svalech uvolňují únavové látky (kyselinu mléčnou), dále uvolňuje kožní napětí, prokrvení kůže a svalů, v střebávání výronů a otoku a v neposlední řadě zlepšuje výživu tkání a odstraňuje bolest.

Masáž podporuje vyprazdňování povrchových žil, lymfatických cév, sekreci potních žláz, normalizaci kožního napětí, zlepšuje prokrvení masírované oblasti, vstřebávání otoků či výronů, relaxuje nebo tonizuje svaly (podle zaměření hmatů), zlepšuje výživu tkání a zmírňuje bolest. Zlepšuje cirkulaci, přináší čerstvý kyslík do tělesných tkání, což napomáhá odbourání odpadních látek, urychluje léčení po zraněních a podporuje zotavení z nemocí. Dochází k prokrvení uvolnění svalstva. Vyplavuje se množství endorfinů do mozku, které u vás způsobují pocit štěstí a spokojenosti.

Masáž má celkový uklidňující nebo povzbuzující účinek na tělesnou výkonnost a ovlivňuje stav centrálního nervového systému. Klasická masáž se provádí pomocí hmatů, které jsou seřazeny do přesně stanovených masážních sestav pro jednotlivé části těla. Pořadí těchto hmatů, způsob provádění, rychlost a hloubka působení určí výsledný efekt masáže. Dá se říci, že masáž vede úpravě změněných poměrů v organismu k normálu. Podle výzkumů klasická masáž také upravuje biochemickou hladinu organismu ve prospěch zrychlení léčby onemocnění a zranění.

Při masáži se používají lokální masážní prostředky, nejčastěji emulze, lihové prostředky, oleje a masážní gely. Klasická masáž může být částečná nebo celková.

Na co je dobrá klasická masáž?

Pomáhá udržovat zdraví a odbourávat emocionální stres

Působí relaxačně, uvolňující, omlazující a zintenzivňuje oběh energie

Odstraňuje odumřelé buňky pokožky a uvolňuje póry, čímž umožňuje pokožce dýchat

Uvolňuje napjaté svalstvo a pomáhá odstranit zatvrdliny na svalech a úponech

Prokrvuje kůži, čímž dochází ke zvýšenému přísunu kyslíku, živin a ochranných látek

Podporuje krevní a lymfatický oběh, odplavuje odpadní látky z těla

Uvolňují hormonální látky: encefalíny – vyvolávají pocit spokojenosti, histamin – napomáhají snižovat krevní tlak a ovlivňují pozitivně na revmatismus a záněty

Vyživuje klouby a působí preventivně proti artróze

Potřeba uvolnit ztuhlé svalstvo, bolestivé kontraktury (zkrácení svalu a vaziv), masáž je vhodná jako příprava na léčebný tělocvik, atd.

Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je velmi jemná manuální technika, která skrze práci s kraniosakrálním systémem ovlivňuje stav celého organismu jako celku. Kraniosakrální systém dostal označení dle svých hlavních částí: cranium = lebka, sacrum = křížová kost. Během terapie dochází k velmi hlubokému uvolnění těla srovnatelnému s meditací a to je okamžik, kdy je organismu umožněno aktivovat sebeúzdravné mechanismy. Kraniosakrální terapie vylaďuje rytmus, který pulzuje hluboko uvnitř vašeho fyziologického systému. Podstatou kraniosakrální terapie je tedy návrat k celistvé rovnováze organismu a tím ke svému přirozenému stavu, zdraví. Je vhodná pro dospělé, děti i těhotné ženy. Tato metoda zahrnuje práci na lebce, trupu i končetinách a je nesmírně příjemná.

Kraniosakrální terapie pomáhá například při:
bolestech a potížích nejrůznějšího původu dospělých i dětípotížích spojených s nervovým systémem, mrtvění končetin apod.potížích psychosomatického původubolestech kloubů a páteře (např: artróza, skolióza, výhřezy plotének, ústřel, atd.)bolestech hlavy bez medicínsky zjištěné příčiny, migrénydýchacích potížích, astmatu, alergiích bez prokázané příčinypooperačních bolestech blíže nezjištěných příčindetoxikuje, harmonizujePMS, hormonální poruchy, noční pomočováníporuchách rovnováhy a koordinace pohybů, závratích, křečích, ticíchrůzných poruchách zraku, sluchu, které se nelepší klasickou léčboupotížích způsobených utlačením nervů nebo špatným prokrvením některé části mozku včetně následků mozkových příhod (pozor, terapie může být zahájena až po několika měsících po rekonvalescenci z mozkové příhody! – viz kontraindikace)vysokém/nízkém krevním tlakuporuchách učení, koncentrace, hyperaktivitěproblémech s otěhotněním, impotencev těhotenstvízpracování porodního traumatupodpoře léčby závislostíposílení celkové imunity a vitality organizmustres, chronické únava, nespavost

 

Masážní baňkování

Masážní baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám. Masážním baňkováním můžeme masírovat záda, šíji, nohy a meridiány. Při masáži zad se baňky nejprve aplikují v oblasti křížokyčelního skloubení a nechávají se působit 5 – 10 minut, poté se krouživými pohyby promasíruje celá tato oblast. Masér tímto způsobem pokračuje vzhůru podél páteře až k šíji.
Účinky baňkováníbaňkování má vliv na kůžizrychluje tkáňový metabolismusaktivuje funkci krevních cév ve svalechbaňkováním lze léčit kloubní onemocněníbaňkováním lze léčit plicní potíže

Baňkování je vhodnou doplňkovou metodou klasických masáží. Dokáže odstranit bolesti páteře a celého pohybového aparátu, ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů. Málokterou metodou je možné dosáhnout tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva. Použití baněk je však různorodé. Lze je kombinovat s prohřívacími zábaly nebo přikládat nad akupresurní body a tím pracovat s energií meridiánů. Vynikajících účinků je rovněž dosaženo při aplikaci baněk např. na kloub postižený otokem. Indikovány jsou jak traumatické stavy v subakutním či subchronickém stádiu, tak i chronické otoky způsobené poruchou lymfatického oběhu. Baňkování tedy přispívá k úlevě od řady nepříjemných zdravotních stavů. Jeho prostřednictvím lze zmírnit či odstranit bolesti zad a kloubů, menstruační obtíže, migrénu, zažívací problémy, vysoký krevní tlak, svalové otoky a křeče i další obtíže.

Baňka působí fyzikálně, reflexně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny. Také stimuluje činnost imunitního systému. Aby došlo k nastartování ozdravného procesu, doporučuje se baňkování jednou týdně třikrát po sobě.

V každém případě se masér či terapeut musí zeptat na vážnější zdravotní potíže klienta, jako jsou alergie, vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, onemocnění diabetem, cévní problémy, poruchy srážlivosti, vnímavost na bolest, křečové žíly, trombózy, přestálý infarkt či plicní embolie.

Baňkování se neprovádí pouze na zádech, ale v podstatě na celém těle – na kolenou, kotnících, ramenou a dokonce i na obličeji. Děti lze masírovat baňkami pouze po předchozí konzultaci s dětským lékařem, osvědčilo se např. při opakovaném nachlazení.

ÚČINKY BAŇKOVÁNÍ:

čištění krve a zvýšení počtu bílých a červených krvinek

zvýšení úrovně hladiny vápníku v kůži

podpora krevního oběhu

posílení imunitního systému

podpora buněčné aktivity, zvyšuje se hormonální sekrece, potlačuje se proces stárnutí

zlepšení spánku a zklidnění nervové soustavy

potlačení nepříjemných subjektivních pocitů – studeného potu, kašle

podpora detoxikačních procesů

částečné zlepšení problémů s celulitidou

 

Sportovní masáž

Sportovní masáž je příprava těla k podávání sportovních výkonů u amatérských i vrcholových sportovců. Je významná a regenerativní i po sportovním výkonu, ale zároveň její účinky předchází vzniku trvalého poškození organismu. Masáž je zaměřena na svaly a svalové skupiny zapojované při konkrétním sportovním výkonu. Dokáže účinně pomoci k rychlé úlevě svalů a uvolnění kůže. Zároveň stimuluje lokální lymfatické dráhy, které odplavují odpadní látky a kyselinu mléčnou ze svalů. Sportovní masáž stimuluje prokrvení těla a tím přívod kyslíku a živin do tkání, pomáhá odstranit zplodiny látkové výměny, ovlivňuje svalové napětí a kloubní pohyblivost, kladně působí na nervový systém a na psychiku.

Již z různých druhů masáže vyplynulo, že podle hmatů, jejich směru a intenzity, popřípadě podle použitého pomocného prostředku, můžeme dosáhnout odlišných cílů a až protichůdných účinků. Ve zkrácené formě se zmíníme o jednotlivých účincích masáže na lidský organismus.

Mechanický účinek masáže

spočívá v podpoře návratu žilní krve a mízy z periferie do oběhového centra.

Biomechanický účinek

způsobuje zčervenání kůže na místech, na kterých provádíme např. tepání nebo intenzivní hnětení. Podkladem pro zčervenání je rozšíření krevních vlásečnic a drobných cév v kůži.

Ani mechanický a biochemický účinek není jediný. Ze zkušenosti byly známy takové účinky některých hmatů, které nelze vyložit mechanickým ani biochemickým působením. Jsou to ty účinky, které nastupují okamžitě a to na vzdáleném místě.

Reflexní účinek

jedná se o reakce organismu k nimž dochází i v značně vzdálených místech od místa podráždění díky odstředivé dráze reflexního oblouku. Nelze tvrdit, že při běžné sportovní masáži vždy využíváme cílevědomě a hlavně soustavně reflexních účinků hmatů.